Posted on

Jarní detox

ručně vyrobené náramky z Bali

Rádi byste si s příchozím jarem pročistili organismus? V dnešním článku jsme si pro vás připravili návod na jarní detox.

Několik zásad, které Vám s tím pomůžou:

Hlídejte si pitný režim

Správně byste měla denně vypít alespoň 2l čisté vody. Tímto pročistíte tělo nejenom zevnitř, ale také zvenku. Čistá voda má skvělý vliv na pleť, která se vám pravidelným pitím odvděčí a bude mnohem svěžejší a zářivější. Pravidelným přísunem tekutin také napomůžete trávení. Každé ráno byste měla vypít sklenici vody, aby se tělo nastartovalo na nový den. Poté už se jen snažte pravidelně pít tak, abyste do večera vypili alespoň 2l vody.  

Kouzelné smoothie

Určitě jste zaznamenali trend smoothie, který se u nás rozšířil. Do Smoothie můžete přidat několik druhů ovoce, ale i zeleniny. Kombinací existuje opravdu mnoho, určitě si najdete tu, která vám bude chutnat. Za nás můžeme doporučit banán, mrkev, hrst listů špenátů a šálek vody. Pro detox to pravé a navíc to chutná výborně!

Zkuste to bez kávy

Snažte se v období detoxu vyhnout kávě, která by v jídelníčku neměla být vůbec zařazena. Pokud ráno bez kávy nezvládnete, zkuste si najít oblibu alespoň v bylinných čajích, které vám potřebnou energii po ránu dodají. Doporučit můžeme například zelený sypaný čaj. Proč sypaný? Bývají mnohem kvalitnější a chutnější než ty, které jsou předpřipravené v pytlíčkách. 

Vyřaďte alkohol a cukr

Dále byste se měla vyhnout alkoholu a cukru, které tělu neprospívá. Věříme, že bez alkoholu vydržet dokážete, pokud ale máte strach ohledně cukru, zkuste si místo toho najít náhradu. Jakmile vás chytne mlsná, sáhněte po oříškách nebo müsli, které vašemu tělu dodají potřebnou energii a zaženou chuť na sladké. A v nejlepším případě můžete sáhnout po ovoci či zelenině.

Tyto potraviny zařaďte do jídelníčku

Nevíte si rady, jaké potraviny do jídelníčku nejlépe zařadit? Za nás můžeme doporučit například zelený salát, který povzbuzuje trávení a činnost jater. Dále zařaďte také citróny, zelí a brokolici, která obsahuje velké množství vitaminů, minerálních látek a vlákniny. Také doporučujeme sezamová semínka a již zmiňovaný zelený čaj.

Zaměřte se na detox mysli

Zařaďme do jarního detoxu také detox mysli. K čemu je dobrý? Vyčistíte si hlavu, odpočinete si a budete mnohem klidnější a odpočatější. Máme dvě rady, které vám k detoxu mysli pomůžou.

Naučte se říkat ne

Mnoho lidí neumí říkat ne, a tak se nám všechny starosti a povinnosti hromadí. Nakonec to dopadne tak, že nevíme, jak z toho ven a jsme vyčerpaní a unavení. Víte, že něco nechcete, nebo se vám to nevejde do plánů? Jednoduše zkuste říci ne. Uvidíte, že po několika situacích už pro vás nebude těžké něco odmítnout. Pamatujte na to, že nejdůležitější jste vy, vaše tělo a vaše spokojenost. Nepřetěžujte své tělo dalšími úkoly.

Zastavte se a relaxujte

V dnešní uspěchané době neumíme odpočívat. Naplánujte si do diáře alespoň 20 minut, kdy si sednete, budete relaxovat a nic nedělat. Uvidíte, že takových 20 minut udělá opravdu mnoho a budete se cítit mnohem lépe.

Buďte offline

Každý z nás tráví na mobilu a počítači spoustu času. Taková činnost se stala běžnou součástí života, že si trávený čas na sociálních sítích ani neuvědomujeme. Zkuste alespoň jeden den v měsíci vypnout telefon a užít si chvíli, kdy jste offline. Zároveň tuto offline činnost využijte vždy, když budete praktikovat předchozí radu. Přece nechcete, aby vás při relaxaci někdo rušil.