Posted on

Jarní únava a jak na ni

Veronika Ševčíková - lektorka jógy na jógové podložce Night Birds

Jarní únava a jak na ni

Hurá, jaro je tady! Všechno krásně kvete, sluníčko svítí a příjemně hřeje a lidé jsou šťastnější. Ten poslední bod jste u sebe ale zatím nevypozorovala? Cítíte, že jste stále unavená, bolí vás hlava a máte sníženou výkonnost. To jsou příznaky jarní únavy, ale vy nevíte, co s tím? Nebojte, rozhodně v tom nejste sama! Právě proto jsme si pro vás připravili pár tipů na jarní únavu. ☺

Choďte na čerstvý vzduch a užívejte si sluníčko

Zkuste si každý den uloupit malou chvilku na procházku v přírodě. Využijte krásného počasí, procházejte se a užívejte si chvilku pro sebe. Pokud vás nebaví procházka o samotě, můžete vzít s sebou třeba pejska nebo kamarádku. Nastavte tvář sluníčku a nechte se jím zahřívat. Uvidíte, že i tato malá aktivita vám v jarní únavě pomůže. 

Zařaďte do jídelníčku ovoce a zeleninu

Ano, my víme. Takový bod najdete snad v každých radách, které se týkají jarní únavy, ale má to něco do sebe, nemyslíte? Již od malička nám rodiče říkali, že bychom měli jíst co nejvíce ovoce a zeleniny, protože nám dodají potřebnou energii. Vyměňte tedy přeslazenou sušenku za jablko a k obědu si dopřejte jako přílohu zeleninu. Doporučit vám můžeme třeba ředkvičku, která obsahuje vitamin C, B a především dostatek vlákniny, která napomáhá trávení.

Dodržujte pitný režim

S pitným režimem je to jako s ovocem a zeleninou. Už jako dětem nám říkali, že musíme dodržovat dostatečný pitný režim. Denně byste měla vypít alespoň 2l čisté vody. Po několika dnech pravidelného pitného režimu vám poděkuje i pleť, která bude mnohem čistší. Pokud vám čistá voda nechutná, můžete přidat nakrájený citron a kousky máty. Tímto tělu dodáte i pár vitaminů. 

Občas si jděte zacvičit

Doporučuje se jakýkoliv pohyb, který je vám pohodlný. Pokud nemáte chuť být zalezlá v posilovně, jděte si zaběhat do přírody. Pokud nemáte chuť se přemáhat, zacvičte si jógu, kde si své tempo můžete určit sama a můžete si najít polohy, které vám jsou pohodlné a protáhnou vás. Dělejte cokoliv, co vás donutí k pohybu.

Naordinujte si domácí pohodu

Domácí pohodu by si měl naordinovat každý. Zapalte si vonné svíčky, připravte si něco dobrého k snědku, koukněte se s partnerem na film, nebo si jen vezměte knihu, začtěte se a relaxujte. 

Pravidelný spánek je také důležitý

Dospělý člověk by si měl dopřát alespoň 8 hodin kvalitního spánku.  Nezapomeňte tedy na pravidelný spánek, který je k jarnímu detoxu také důležitý.